Sık Sorulan Sorular (S.S.S.)

1) Üniversitenizin kayıt koşulları nelerdir?

Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar/olacaklar Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında; Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sonrası ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.
Ön lisans programlarından mezun olanlar/olacaklar ise Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonrası ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.
Farklı bir üniversitede öğrenimine devam eden lisans/önlisans öğrencileri yatay geçiş dönemlerinde kayıt yaptırabilirler.

2) Üniversitenize bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları hangi yerleşkelerde bulunmaktadır?

Pelitli Yerleşkemizde, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu olmak üzeri 3 fakülte ve 1 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.
Yalıncak Yerleşkemizde, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksekokulu olmak üzeri 1 fakülte,1 sağlık meslek yüksekokulu ve 1 uygulamalı bilimler yüksekokulu bulunmaktadır.

3) Üniversitenizin burs olanakları nelerdir? Burslar hangi durumlarda kesilmektedir?

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BURS VE İNDİRİM OLANAKLARI
ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARI EĞİTİM İNDİRİMİ
Şehit çocuklarına ve eşlerine %50, gazi çocuklarına ve eşlerine %20 eğitim indirimi yapılır.
KARDEŞ İNDİRİMİ
Kardeş öğrencilere %10 eğitim indirimi yapılır fakat farklı bir bursu varsa sadece verilen 1 burstan yararlandırılacaktır.
ÖSYM BURSU
%50 ÖSYM bursu ile kayıt yaptıran öğrencilerimizin ise dönem AGNO ortalamaları birbirini takip eden 2 dönem üst üste 2.00 altında kalması durumunda bursu kesilmektedir. Lisans öğrencileri için burs kesildikten bir sonra devam eden dönem içinde not ortalamasının tekrar 2.00 üzerine çıkarılması durumunda sonraki dönem burs tekrar devam eder.
ENGELLİ ÖĞRENCİ İNDİRİMİ
%60 ve üzeri engelli raporu bulunan öğrencilere %20 eğitim indirimi yapılacaktır fakat farklı bir bursu varsa sadece verilen 1 burstan yararlandırılacaktır.

4) Üniversitenizin lisans/önlisans programları ve ücretleri nelerdir?

Detaylı bilgi için tıklayınız.

5) Üniversitenizde İkinci Öğretim kapsamında hangi programlar bulunmaktadır?

Sadece Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu programları içerisinde ikinci öğretim programları vardır. Bunlar;
Anestezi, Çocuk Gelişimi, Diş Protez Teknolojisi, İlk ve Acil Yardım, Odyometri, Optisyenlik ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programlarıdır.

6) Üniversitenizin lisansüstü programları ve ücretleri nelerdir?

Detaylı bilgi için tıklayınız.

7) Üniversitenizin öğrenci değişim olanakları ve programları nelerdir?

Üniversitemizde Erasmus programı bulunmaktadır.

8) Dikey Geçiş Sınavı ile üniversitenizde öğrenim görmek mümkün mü?

Detaylı bilgi için tıklayınız.

9) Üniversitenizin ödeme koşulları nelerdir?

Ödeme Şekli – 1 ; Bölüm ücretinin tamamı nakit olarak Üniversitenin Iban numaralarına dekontun açıklama kısmına öğrencinin Ad Soyad T.C. Kimlik ve Öğrenci numarası yazılarak yapılmalıdır. Nakit ödemeler gişelerden ve internet bankacılığı ile yapılmaktadır.
Ödeme Şekli – 2; .Bölüm ücretini tamamı nakit ödeme yapamayanlar için en az 1/3 (üçte birini) anlaşmalı bankalarımıza nakit olarak, internet bankacılığından veya muhasebe biriminden kredi kartına tek çekim (bütün banka kartlarına tek çekim yapılmaktadır) , geri kalan 2/3 (üçte ikisini) Kayıt anında anlaşmalı kredi kartlarıyla 9 eşit taksitle ödeyebilirler.
KAYIT ANINDA 9 TAKSİT YAPILAN KREDİ KARTLARI
Akbank -Axess Halkbankası- Paraf İş Bankası-Maximum Yapıkredi -World Albarakatürk -World Bonus özellikli bütün kredi kartları
UZAKTAN 9 TAKSİT YAPILAN KREDİ KARTLARI
Akbank -Axess Halkbankası- Paraf İş Bankası-Maximum Yapıkredi -World Albarakatürk -World Bonus özellikli bütün kredi kartları
Ödeme Şekli- 3 : Bölüm ücretinin 2/3 lük kısmını taksitli ödemek isteyenler ve yukarıda belirtilen kredi kartlarına sahip olmayanlar, Albarakatürk Katılım Bankası ile otomatik katılım sistemi (OTS) anlaşması yaparak faizsiz kredi kullanabillirler. ( 9 taksit yapma imkanı vardır.)

10) Üniversitenizin yurtdışından öğrenci kabul koşulları, kontejanları ve ücretleri nelerdir?

Detaylı bilgi için tıklayınız.

11) Üniversitenizde öğretim dili nedir? Hangi bölüm ve programlarınızda Zorunlu Hazırlık Sınıfı vardır? Varsa muafiyet koşulları nelerdir?

Üniversitemizin eğitim dili Türkçe ve İngilizce ‘ dir. İngilizce eğitim Moleküler Biyoloji ve Genetik, İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans programında vardır.
Hazırlık sınıfları; İngiliz Dili ve Edebiyatı, Moleküler Biyoloji ve Genetik ve Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik önlisans programında vardır.
Muafiyet koşulları için tıklayınız.

12) Üniversitenizin Kurumlararası Yatay Geçiş Koşulları nelerdir?

Yatay geçiş hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

13) Üniversitenizde Çift Anadal ve Yandal yapma koşulları nelerdir?

Çift Anadal ve Yandal hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

14) Yurt olanaklarınız nelerdir?

Trabzon Merkez ve havaalanına 5 dk. uzaklıkta, 2 ve 3 kişilik oda kapasitelerine sahip yurtlarımızla öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına azami gayret göstermekteyiz.
Ömer Yıldız Yerleşkemizde 10 blok halinde toplamda 400 kişi kapasiteli kız öğrenci yurtlarımızla hizmet sunmaktayız.
Yurtlarımız deniz manzaralıdır. Yeşil ile mavinin buluştuğu tesislerimizde restoran, fitness, sauna, kuaför, kafeteryalar mevcuttur. Öğrencilerin, ders başarılarını yüksek seviyede tutmaları amacına yönelik olarak etüt salonu, internet imkânı bulunmaktadır. Bunun yanında, uydu yayınıyla dünya kanallarını seyredebilme imkânı da sunulmaktadır.
Pelitli Yerleşkemizde 4 kat 10 daire ve toplamda 40 oda olan erkek öğrenci yurdumuz ile hizmet sunmaktayız.
Yurtlarımızda kalan öğrenciler için çeşitli oryantasyon programları düzenlenmektedir. Öğrencinin memnuniyetini ölçen anketler yapılmakta olup öğrencilerin ders dışı vakitlerini daha iyi değerlendirebilmeleri için çeşitli geziler, sportif ve kültürel etkinlikler organize edilmektedir.