Kadınlar ve Kız Çocukları Günü

Birleşmiş milletler tarafından 22 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen 81. Birleşmiş Milletler Genel Konsey’inde, her yıl 11 Şubat’ın Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü olarak kutlanılmasına karar verilmiştir.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, “Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir.” diyerek kadının toplum ve medeniyet içindeki yerini takdir etmiştir.
Bizlerin bilime, bilimin ise kadına ihtiyacı vardır. Bilimsel toplumlardaki cinsiyet uçurumlarını ortadan kaldırmak için gayretlerimizi artırmalıyız. Kadın bilim insanları, dünyanın her yerinden bilimsel hayata katılmaya istekli kız çocukları için ilham kaynağı olmaktadırlar. Bugün Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nü kutlarken onların önünü açmak ve daha adil bir gelecek inşa etmek hepimizin görevi olmalıdır.
Avrasya Üniversitesi olarak, kadınların ve her yaştaki kız çocuklarının bilim, teknoloji ve girişimcilik alanlarına katılımının ve erişiminin desteklenmesi konusunda tüm imkanlarımızı ortaya koymaya devam edeceğiz.


Bu vesile ile Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nü kutluyorum.
Sevgi ve Saygılarımla


Prof. Dr. Gülay YEGİNOĞLU
Rektör V.